Celem impregnacji powłokowej jest utworzenie na powierzchni ciągłej powłoki, która pokrywa i uszczelnia pory kapilarne chroniąc podłoże mineralne przed absorpcją wody.

Impregnat do kamienia naturalnego

Kamienie naturalne mają bardzo szerokie zastosowanie. Idealnie komponują się z wystrojem wnętrz lub stanowią element dekoracyjny elewacji, tarasu, czy ogrodu. Choć to materiał naturalny, podlega korozji biologicznej, której przyczyną jest chłonięcie wilgoci. Dodatkowo kamień naturalny ma często chropowatą lub strukturyzowaną powierzchnię, przez co kurzy się i chłonie brud.

Przed zastosowaniem impregnatu należy przeanalizować kilka czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość kamienia w przyszłości. Przede wszystkim zwróć uwagę na miejsce, gdzie został zastosowany kamień. Najbardziej narażony na zabrudzenia będzie kamień ułożony na zewnątrz, w pomieszczeniach wilgotnych oraz najczęściej używanych w domu, jak kuchnia i przedpokój. Kolejny to rodzaj kamienia. Jeżeli wybrałeś materiał chłonny, to z pewnością powinieneś zastosować impregnat. Kamienie o powierzchni gładkiej i wyszlifowanej będą bardziej odporne na brud i kurz w odróżnieniu od kamieni chropowatych. W przypadku kamienia zastosowanego jako kamienna posadzka warto zainwestować w impregnat, który będzie też działać antypoślizgowo.

Impregnaty powłokowe do kamienia

Stosując impregnację powłokową, tworzysz na powierzchni ciągłą powłokę, która pokrywa i uszczelnia pory, chroniąc podłoże mineralne przed absorpcją wody. Preparaty z tej grupy oparte są na syntetycznych żywicach akrylowych, poliuretanowych i epoksydowych. Impregnaty powłokowe wzmacniają kolorystykę powierzchni, tworząc na powierzchni powłoki od średniego matu, aż do powłok błyszczących z serii ” Mokry kamień”. Tego typu impregnaty sprawdzają się na cegle, betonie i w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie, jak elewacja, czy ogrodzenie. Decydując się na zastosowanie kamienia, kwestię jego impregnacji najlepiej od razu skonsultować ze sprzedawcą lub wykonawcą okładziny czy nawierzchni. W naszym sklepie możesz kupić impregnaty firmy Eksil, które są sprawdzone przez wykonawców i przez nich polecane. Ze względu na różną nasiąkliwość kamieni można znaleźć impregnaty powłokowe – do każdego kamienia – jak i hydrofobowe – do najbardziej nasiąkliwych. Zawsze należy upewnić się, że jest to produkt odpowiedni do wykorzystania na naszym materiale.

Kamień naturalny, zwłaszcza ten o porowatej powłoce, jest bardzo podatny na chłonięcie wilgoci. To może prowadzić do przebarwień i powstawania wilgotnych plam, a po pewnym czasie porostu grzybów, glonów i mchu. Zawilgocony kamień szybciej ulegnie zniszczeniu. Z kolei zimą, wypełnione wodą pory i szczeliny w kamieniu zamarzną, w konsekwencji rozsadzając kamień. Dlatego polecamy stosowanie impregnatu!

Jak działa impregnat do kamienia naturalnego?

Impregnaty do kamienia to preparaty hydrofobizujące powierzchnię, czyli ograniczające jej chłonność. Dzieje się tak, dzięki wypełnieniu przez impregnat porów w kamieniu. Zadaniem impregnatów jest utworzenie na powierzchni kamienia cienkiej powłoki uniemożliwiającej wchłonięcie kurzu i brudu. Po tak zabezpieczonej elewacji lub innej powierzchni pionowej woda będzie szybko spływać, dzięki czemu kamienne elementy dekoracyjne zachowają świeżość na dłużej. Również poziomy kamienny parapet, pokryty impregnatem, będzie słabiej chłonął zabrudzenia i lepiej się mył. Preparaty zabezpieczające mogą też zwiększać poślizg na powierzchniach polerowanych, co może dać niepożądany efekt na podłodze. Jeśli mamy bardzo gładką kamienną posadzkę, można ją zabezpieczyć preparatem, który ma właściwości antypoślizgowe.

Jakich efektów mogę się spodziewać po zastosowaniu impregnatu powłokowego?

Impregnaty powłokowe zabezpieczają kamień przed działaniem szkodliwego promieniowania UV, które powoduje, że kolor na kamieniu płowieje. Zaimpregnowany kamień nie powinien stracić naturalnego koloru. Ważne jest także, żeby nie nabrał żółtego odcienia. W naszej ofercie znajdziesz impregnaty powłokowe, które podkreślają kolor i dają efekt mokrego kamienia. Jeżeli chodzi o wykończenie możesz wybrać preparat o błyszczącym lub matowym.

Jak stosować impregnat do kamienia naturalnego?

Impregnaty do kamienia można nakładać pędzlem, wałkiem, gąbką lub natryskowo. Jeżeli planujesz wykonać pracę samodzielnie, z pewnością wybierzesz jedną z trzech pierwszych propozycji. Wybierając narzędzie, należy uwzględnić długość włosa lub runa w stosunku do gładkości podłoża. Bardzo gładkie powierzchnie można pomalować pędzlem o krótkim włosiu, wałkiem z runem gąbkowym lub zwykłą gąbką. Na powierzchniach chropowatych, lepiej sprawdzi się pędzel z dłuższym włosem, ponieważ łatwiej będzie dotrzeć do każdego zakamarka kamienia. Zależnie od rodzaju impregnatu i zabezpieczanej powierzchni nakłada się 1-4 warstwy. Liczba warstw może zależeć od rodzaju podłoża – na gładkim wystarczy jedna, na strukturalnym – potrzebne będą dwie lub trzy. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw należy zachować odpowiedni odstęp czasu, np. 1 lub 4 godziny. Impregnaty to preparaty zawierające związki polimerowe, które potrzebują czasu, aby się wchłonąć i zacząć działać. Powłoka dojrzewa zwykle po 24-48 godzinach.

Zastosowanie:

Nasze impregnaty powłokowe sprawdzą się najlepiej w poniższych obszarach:

 

  • Powłoka ochronna kamienia
  • Cegły, betonu
  • Na elewacji
  • Przy ogrodzeniach
  • Jak należy przygotować powierzchnię do impregnacji?

    Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To etap, który jest często pomijany a konsekwencje tego są bardzo poważne. Impregnat nie wniknie w kamień jeśli na jego powierzchni są stare powłoki innych wyrobów lub pył. Kolejna kwestia to walory estetyczne – efekt końcowy będzie kiepski jeśli impregnat nałożymy na kamień, który nie jest wyczyszczony. Przed aplikacją impregnatu kamień powinien być w miarę gładki, suchy i wolny od zanieczyszczeń. Powłoki luźne należy usunąć a nieuszkodzone wystarczy wyczyścić lub zmatowić.
  • Kiedy stosować impregnaty i przed czym chronią?

    Impregnaty stosuje się do zabezpieczania powierzchni betonu, cegły, kamienia, piaskowca i innych materiałów budowlanych przed wnikaniem jonów chlorkowych, przed wnikaniem wody nie wywierającej parcia oraz do zabezpieczania powierzchni przed działaniem środowisk agresywnych. Dzięki impregnacji uzyskuje się zwiększenie odporności powierzchni mineralnych na ścieranie i procesy erozji. Impregnacja może chronić powierzchnie materiałów przed skutkami szoku termicznego oraz zamrażania i rozmrażania w obecności soli i bez zasolenia.
  • Jak i czym nanosić impregnaty na powierzchnię?

    Preparaty impregnujące nanosi się technikami malarskimi na powierzchnię elementu betonowego, lub wykończeniowego, uzyskując po wyschnięciu długotrwałą barierę ochronną.
  • Jak działają impregnaty?

    Impregnacja polega na powlekaniu powierzchni preparatami, opartymi głównie na żywicach syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych i innych. W wyniku impregnacji pory i kapilary w betonie w przypowierzchniowej warstewce ulegają częściowo lub całkowicie wypełnieniu preparatem żywicznym, a na powierzchni betonu tworzy się cienka, nieciągła powłoka. Powierzchnia betonu ulega uszczelnieniu i wzmocnieniu.
  • Co to jest Hydrofobizacja, Hydrofoby i powłoki hydrofobowe?

    Poza klasyczną metodą impregnacji, zabezpieczać materiały mineralne można wykorzystując metodę hydrofobizacji powierzchni. Impregnacja hydrofobizująca polega na powlekaniu powierzchni betonu preparatami hydrofobowymi, zawierającymi w swoim składzie związki silikonowe lub siloksanowe. Preparat hydrofobowy wnika w przypowierzchniową warstewkę betonu i adsorbuje się na powierzchniach porów i kapilar. Wygląd i wrażenia dotykowe powierzchni pozostają zwykle bez zmian lub powierzchnia ulega nieznacznemu ściemnieniu. W wyniku impregnacji hydrofobizującej powierzchnia betonu nabiera właściwości hydrofobowych, tzn. właściwości odpychających cząsteczki wody. Hydrofoby zmniejszają nasiąkliwość materiału, przez co ograniczają powstawanie pleśni, grzybów i wykwitów solnych.