Celem impregnacji hydrofobowej jest ochrona powierzchni przez powlekanie porów i kapilar występujących na powierzchniach mineralnych preparatami silanowymi i siloksanowymi.
Impregnaty Hydrofobowe
Przydomowe elementy chodnikowe, takie jak chociażby kostka brukowa, płytki tarasowe czy beton, przez cały czas narażone są na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, jak deszcz, śnieg, grad czy mróz. Dlatego, pomimo iż na co dzień większość z nas nie myśli o tym, co jakiś czas powinniśmy je solidnie zabezpieczać, by na skutek naturalnych czynników nie uległy zniszczeniu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zabezpieczenie materiału przy użyciu wysokiej jakości impregnatu hydrofobowego. Jego regularne stosowanie w gospodarstwie domowym niesie ze sobą wiele korzyści. Warto wspomnieć choćby o tym, że dzięki ochronie przed deszczem i wodą, preparat skutecznie zabezpiecza materiał, dzięki czemu przedłużona zostaje jego żywotność, jak i estetyczny wygląd.
Czym są i jak działają impregnaty hydrofobowe?
Impregnaty hydrofobowe, to specjalistyczne preparaty, które – jak sama nazwa wskazuje – mają chronić dany materiał przed skutkami ingerencji wody, wilgoci, jak i brudu. Jest to impregnat stworzony przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, która jest bardzo często używana w budownictwie do zabezpieczania betonu i prefabrykatów. Zastosowany na powierzchnię, preparat tworzy skuteczną powłokę. Dzięki temu, do wnętrza dużo trudniej jest przedostać się wodzie czy wilgoci. Materiał, na który zostaje nałożony preparat o właściwościach hydrofobowych powoduje, że powierzchnia jest mniej nasiąkliwa, dzięki czemu redukuje się prawdopodobieństwo powstania pleśni czy grzybów. Warto również zaznaczyć, że powierzchnia betonu zabezpieczona przy pomocy impregnatu hydrofobowego do betonu architektonicznego, jest dużo łatwiejsza w czyszczeniu, a dodatkowo mniej się brudzi. Po zabezpieczeniu betonu impregnatem, zazwyczaj wystarczy zmyć powierzchnię przy użyciu wody, by cieszyć się estetyczną i czystą powierzchnią.
Jak przygotować powierzchnię do zastosowania impregnatu hydrofobowego?
Nie od dziś wiadomo, że element, który chcemy w pewien określony sposób zabezpieczyć, powinien być starannie i pieczołowicie przygotowany do tego zabiegu. Chodzi oczywiście o oczyszczenie z wszelkich pyłków, czy też brudu powierzchni. Jest to jeden z wymogów, by zastosowanie impregnatu przyniosło zamierzony efekt. W ten sposób naniesiony preparat jeszcze efektywniej połączy się z materiałem, tworząc skuteczniejsze zabezpieczenie przed wodą czy wilgocią.
Do czego stosowane są zazwyczaj impregnaty hydrofobowe?
Faktem jest, że impregnaty hydrofobowe do betonu czy płytek, to najskuteczniejsze środki zabezpieczające przed szkodliwym działaniem wilgoci czy wody. Dlatego też doceniane są przez osoby, które przy domu posiadają chociażby beton, czy kostkę brukową. W branży budowlanej niezwykle popularny jest również impregnat do płyt tarasowych. Stosując go przed zimą, właśnie na płytach, redukuje się też prawdopodobieństwo powstania pęknięć na skutek długotrwałego działania niskich temperatur. Dodatkowo warto zaznaczyć, że dzięki preparatowi istnieje szansa dużo szybszego usunięcia lodu właśnie z płyt tarasowych.
W jaki sposób preparat wpływa na wygląd powierzchni?
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że znajdujący się w naszej szerokiej i bogatej ofercie preparat hydrofobowy do kilku rodzajów powierzchni, jest całkowicie dla niej bezpieczny. Nie wpływa na wygląd, dzięki czemu może on zachować swój pierwotny design. Można natomiast się pokusić o stwierdzenie, że dzięki delikatnemu nabłyszczeniu, pozytywnie wpływa na walory tworzywa. Bardzo istotne jest, by czynność impregnowana preparatem zabezpieczającym powierzchnię, przeprowadzać cyklicznie, co utrwali estetyczny efekt, a przy okazji wzmocni się ochronna warstwa na materiale.
Odśwież design kostki brukowej z naszym preparatem!
Wszyscy pewnie nie jeden raz widzieliśmy wyblaknięte elementy kostki brukowej, które już zdecydowanie nie wyglądały, jak w czasach świetności. Istnieje możliwość przywrócenia estetycznego wyglądu również dla tego elementu architektonicznego. W swojej ofercie posiadamy bowiem preparat, który nie tylko zabezpiecza ten materiał przed wsiąknięciem wody czy innej szkodliwej cieczy, jak chociażby olej, a dodatkowo ją odświeży. Impregnat koloryzujący do kostki brukowej pozwoli jej odzyskać początkowy wygląd.
Impregnat do płytek gipsowych – skuteczne zabezpieczenie na długi czas!
Decydując się na położenie płytek gipsowych, czy to wewnątrz, czy na zewnątrz, nie wszyscy pamiętają o impregnacji tego elementu. Dlatego też oferujemy Państwu preparat impregnujący elementy gipsowe. W skuteczny sposób zabezpiecza on podłoże budowlane, wzmacnia powierzchnię, a także – co również jest istotne – sprawia, że płyty gipsowe są łatwiejsze w utrzymaniu. Preparat sprawia, że mają one mniejszą zdolność wchłaniania wody, dzięki czemu są trwałe i spełniają swoje podstawowe zadania. Preparat do płytek gipsowych, który Państwu oferujemy, to skuteczny impregnat, który na długi czas zabezpieczy płytki. Dodatkowo, dzięki niemu płytki będą wyglądały jak nowe.
Na impregnatach znamy się jak mało kto!
Od lat specjalizujemy się w przygotowywaniu dla Państwa rozwiązań w zakresie chemii budowlanej. Wiemy bowiem, jakie to jest ważne. Dlatego też oferujemy różnego rodzaju impregnaty hydrofobowe, powłokowe i preparaty czyszczące. Wszystkie oddawane Państwu środki przynoszą pożądany efekt już w niedługim czasie. W naszej pracy stosujemy nowoczesne metody, oczywiście z uwzględnieniem wszelkich norm europejskich. Zapraszamy do współpracy i kontaktu wszystkie osoby zainteresowane impregnatami hydrofobowymi.
Zastosowanie:
Impregnaty Hydrofobowe sprawdzą się najlepiej w takich obszarach jak:
- Niepowłokowa ochrona tynków
- Gipsu, łupek, kamienia
- Cegły, kostki brukowej Betonu
-
Jak należy przygotować powierzchnię do impregnacji?
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To etap, który jest często pomijany a konsekwencje tego są bardzo poważne. Impregnat nie wniknie w kamień jeśli na jego powierzchni są stare powłoki innych wyrobów lub pył. Kolejna kwestia to walory estetyczne – efekt końcowy będzie kiepski jeśli impregnat nałożymy na kamień, który nie jest wyczyszczony. Przed aplikacją impregnatu kamień powinien być w miarę gładki, suchy i wolny od zanieczyszczeń. Powłoki luźne należy usunąć a nieuszkodzone wystarczy wyczyścić lub zmatowić. -
Kiedy stosować impregnaty i przed czym chronią?
Impregnaty stosuje się do zabezpieczania powierzchni betonu, cegły, kamienia, piaskowca i innych materiałów budowlanych przed wnikaniem jonów chlorkowych, przed wnikaniem wody nie wywierającej parcia oraz do zabezpieczania powierzchni przed działaniem środowisk agresywnych. Dzięki impregnacji uzyskuje się zwiększenie odporności powierzchni mineralnych na ścieranie i procesy erozji. Impregnacja może chronić powierzchnie materiałów przed skutkami szoku termicznego oraz zamrażania i rozmrażania w obecności soli i bez zasolenia. -
Jak i czym nanosić impregnaty na powierzchnię?
Preparaty impregnujące nanosi się technikami malarskimi na powierzchnię elementu betonowego, lub wykończeniowego, uzyskując po wyschnięciu długotrwałą barierę ochronną. -
Jak działają impregnaty?
Impregnacja polega na powlekaniu powierzchni preparatami, opartymi głównie na żywicach syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych i innych. W wyniku impregnacji pory i kapilary w betonie w przypowierzchniowej warstewce ulegają częściowo lub całkowicie wypełnieniu preparatem żywicznym, a na powierzchni betonu tworzy się cienka, nieciągła powłoka. Powierzchnia betonu ulega uszczelnieniu i wzmocnieniu. -
Co to jest Hydrofobizacja, Hydrofoby i powłoki hydrofobowe?
Poza klasyczną metodą impregnacji, zabezpieczać materiały mineralne można wykorzystując metodę hydrofobizacji powierzchni. Impregnacja hydrofobizująca polega na powlekaniu powierzchni betonu preparatami hydrofobowymi, zawierającymi w swoim składzie związki silikonowe lub siloksanowe. Preparat hydrofobowy wnika w przypowierzchniową warstewkę betonu i adsorbuje się na powierzchniach porów i kapilar. Wygląd i wrażenia dotykowe powierzchni pozostają zwykle bez zmian lub powierzchnia ulega nieznacznemu ściemnieniu. W wyniku impregnacji hydrofobizującej powierzchnia betonu nabiera właściwości hydrofobowych, tzn. właściwości odpychających cząsteczki wody. Hydrofoby zmniejszają nasiąkliwość materiału, przez co ograniczają powstawanie pleśni, grzybów i wykwitów solnych.